Leczenie paliatywne – co musisz wiedzieć?

Leczenie paliatywne – co musisz wiedzieć?

13 marca, 2020 18 przez Szymon Majewski

O leczeniu paliatywnym jeszcze do niedawna nie mówiło się na forum publicznym wcale, a polska medycyna praktycznie nie rozwijała się w tym zakresie.

Dzisiaj jest zupełnie inaczej, ponieważ nie tylko zmieniło się samo podejście do pacjenta, ale również wiemy o możliwościach łagodzenia skrajnych objawów chorobowych znacznie więcej. Samo leczenie paliatywne nie dotyczy przecież walki z przyczyną choroby. Takie wdraża się, by łagodzić jej objawy, w przypadku, kiedy nie jest możliwe wyleczenie chorego. Leczenie paliatywne dotyczy więc pacjentów nieuleczalnie chorych, w skrajnie zaawansowanych już stadiach choroby, bardzo często w ostatniej fazie chorób onkologicznych. Można śmiało potwierdzić, że leczenie paliatywne jest metodą uśmierzania bólu i innych objawów, które wycieńczają organizm chorego. W wielu przypadkach sposoby leczenia paliatywnego mają pozwolić na jak największy komfort funkcjonowania w ostatnim etapie życia pacjenta.

Na czym polega leczenie paliatywne?

Leczenie paliatywne dobierane jest zawsze indywidualnie – poradnia leczenia bólu ma doskonałe doświadczenie w tym zakresie. Pamiętajmy, że najczęściej chodzi właśnie o to, by pacjent nie odczuwał dyskomfortu bólowego w zaawansowanej już fazie choroby. Ośrodek leczenia bólu przyznaje również, że leczenie paliatywne nie musi odbywać się w szpitalu, hospicjum czy przychodni, ale jest możliwe także w warunkach domowych, o ile pacjent może liczyć na stałą opiekę osób bliskich pod względem nie tylko medycznym, ale również tym psychicznym. Trzeba zaznaczyć, że nie zawsze jest to łatwe zadanie. Wizja zbliżającej się śmierci, negatywne emocje, które wywołane zostają silnym bólem, wycieńczenie, wszystko to sprawia, że leczenie paliatywne wymaga naprawdę profesjonalnego podejścia.

Metody leczenia paliatywnego są różne. Dzisiaj coraz częściej wykorzystywana jest medyczna marihuana, znana zresztą jako środek uśmierzania bólu już wieki temu. Leczenie paliatywne marihuaną to jednak niejedyny sposób – tak samo powszechna jest nadal farmakoterapia. Coraz częściej stosuje się również nieinwazyjne metody jak muzykoterapia bądź aromaterapia.

Bez względu na rodzaj leczenia paliatywnego, nie ma wątpliwości, że sprawna opieka i uśmierzanie bólu u schyłku życia jest dzisiaj niezbędną i jakże ważną częścią medycyny. W każdym przypadku należy zadbać o to, by chory miał szansę spędzić ostatni okres swojego życia we względnym komforcie fizycznym oraz psychicznym.

Artykuł został przygotowany na podstawie materiałów dostępnych na stronie: Cannabiclinic.pl – leczenie paliatywne marihuaną – gabinet terapii konopnej.

0 0 votes
Article Rating